Faydasını duyan aktara koşuyor. Japonların elinden düşmüyor. Ülkemizde yetişiyor kilosu 80 lira

Ülkemizde bol bol yetişen ama tüketimi konusunda pek yaygın olmayan hünnap Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerimizde yetişiyor. Eskişehir’de uzun yıllardır aktarlık yapan esnaf Metin, dünyada özellikle Asya bölgesinde oldukça fazla tüketilen Hünnap meyvesinin yararlarını anlattı.

Odunpazarı ilçesinde senelerdir aktarlık yapan Metin Ağılönü, Çin Hurması ismi ile de bilinen hünnap meyvesinin aslında Güney Asya’ya özgü bir meyve olduğunu fakat günümüzde tüm dünyada yaygın bir hale geldiğini belirtti.

Hünnap’ın büyük çiçekli çalı ve ağaçlarda yetiştiğini aktaran Ağılönü, birçok sağlık sorunu için Hünnap’ın tam bir şifa deposu olduğunu açıklayarak; Kalp, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, kas kontrolü, diş ve kemik rahatsızlıkları için faydalı olduğunu ifade etti.

Hünnap meyvesinin kilosunun değişkenlik gösterdiğini, boyutlarına göre ayrıldığını fakat ortalama fiyatının 80 ile 125 lira arasında değiştiğini açıkladı.

Hünnap’ın vitamin deposu olduğunu açıklayan Ağılönü, bu meyvenin bir vitamin deposu olduğunu ve özellikle kış aylarında tüketildiğinde insan sağlığı için önemli olduğunu aktarırken bu meyvenin özelliklerini Güney Asya’da yetişen, ilaç yapımında kullanılan, kalorisi düşük fakat lif vitamin ve mineral bakımından zengin olması ile sıraladı.

Hünnap’ın çok iyi bir atıştırmalık olduğunu belirten Ağılönü C vitamini yönünden zengin olan bu meyvenin vücuda enerji sağlayan doğal bir şeker olduğunu aynı zamanda kalp, sinir, cilt, diş, kemik ve kas sağlığını koruyan bir meyve olduğunu aktardı.

Üstelik bu mucize meyvenin özellikleri bunlarla da sınırlı değil, lif açısından zengin olan Hünnap aynı zamanda sindirim sistemini düzenlediği kabız sorunlarını hafiflettiği, içerdiği Antioksidan ile stresten korunmaya yardımcı olunması ile biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x